Příspěvky

(Po)volební glosa

Letošních parlamentních voleb se účastnil rekordní počet politických stran a hnutí. Volič, který dostal do ruky volební lístky, si mohl vybírat z mnoha , často obskurních, uskupení. Posuďte sami: Řád národa - Vlastenecká unie (na konci 30. let minulého století tu už jedna taková strana byla), CESTA ODPOVĚDNÉ SPOLEČNOSTI (odkud? kam? haló, kdo mi odpoví?), Volte Pravý Blok www. cibulka.net (kapitola sama pro sebe případně pro kolegy psychiatry), Radostné Česko (tak ten byl dobrý...), ROZUMNÍ - stop migraci a diktátu EU (už na základní škole jsem měl problém s diktáty z češtiny, natož pak z EU), Blok proti islamizaci - Obrana domova (blokují se proti tomu, co skutečně je, nebo proti tomu čeho se ve svých snech obávají?), OBČANÉ 2011-SPRAVEDLNOST PRO LIDI (občané 2017 už spravedlnost nepotřebují?), Unie H.A.V.E.L. (snad se Václav neobrací v hrobě), Česká národní fronta (děkuji, už jsme si zažili po volbách v roce 1946), Referendum o Evropské unii (a co třeba referendum o tom, kdo zabil Kennedyho?), Dobrá volba 2016 (jasně, ale už je o rok víc), REALISTÉ (kluci, neblbněte. Volby jsou obchod s nadějí.), SPORTOVCI (den před volbami vytopil jeden asistent trenéra byt v přízemí při pokusu o opravu kotle), Národ Sobě (to už se zase staví divadlo? Kam mohu přispět do kasičky?). A to strany kandidující podporovaly ještě mnohé další tradiční či novodobí političtí hrdinové - výsledkem je fragmentace politického spektra nepodobná fragmentaci Windows na platformě FAT32 (aneb taky pořádně nepoznáte, které soubory patří k sobě).

Do sněmovny se dostali lidé se zajímavým povoláním - např. lektor kroužků zábavné logiky, copywriter, mentor podnikatelů (piráti, dále vesměs programátoři a lidé pracující v oboru IT), key account manager, sadař (ANO), skokan na lyžích (ODS), zdravotní sestra, elektromontér, báňský záchranář (SPD). V parlamentu bude sedět mnoho nových tváří, do kterých velká část voličů složila svou naději na lepší budoucnost. Možná do sněmovny vnesou nový styl jednání a lidštější politiku. IT specialisté a manažeři možná zjistí, že jednání s lidmi nefunguje na principu {input}->{output} a ztratí své vstupní ideje, nervy či zdraví. Nebou budou noví poslanci brzo semleti zdáním důležité pozice, vlastními ambicemi a "politickou atmosférou" a ani nepostřehnou, že dělají stafáž zkušenějším kolegům a šikovným zákulisním hráčům. Z vlastní zkušenosti bych se obával výkonu těch, kteří přicházejí s velikým sebevědomím a touhou ukázat, "jak se to správně dělá".

Vyjmenovávat je pěkné, ale důležitější je klást správné otázky. Tady se jednoznačně nabízí Qui bono? (tj. čí je to dobro?) Kdo z rozdrobenosti, polarizace, strašení a touze po veliké očistě těží? Přes velikou fragmentaci bylo hlasů, které ve volbách propadly, necelých 317 tisíc (6,14%), tedy takřka nejméně za poslední desetiletí parlamentních voleb. Jednoznačným výsledkem je propad tradičních stran, případně stran majících rozumný politický program, velké množství subjektů v poslanecké sněmovně, navíc silný mandát pro dvě antisystémové strany (Piráti a SPD, každá přes 10% voličů). Ač se to na první pohled nezdá logické, dá se předpokládat, že tato rozdrobenost nevědomě posiluje nejsilnější politické hráče a v letošních volbách jím bylo jednoznačně ANO - Bude líp (snad už za čtyři roky). Mohlo takovou podporu ze strany voličů obávajících se roztříštěnosti politiky očekávat? Osobně si myslím, že ano a že ji v zájmu taktiky i posilovalo a skrze různé subjekty, nejen přes média a sociální sítě, manipuloval velký šéf firmy Andrej Babiš českou společnost do obav, nejistot, pocitu ukřivděnosti a do touhy po změně. Čí je dobro, že více jak čtvrtina voličů volila PROTI někomu či ze strachu z něčeho a další skoro třetině občanů je jedno jestli někdo manipuluje s dotacemi a hrubě nakládá s politickými či obchodními partnery? Opět nám v blahobytu těchto let přijde přitažlivé volání po silných vůdcích (na kterých s radostí přehlédneme kdejakou skvrnku, kterou hnidopišsky kritizujeme na druhých, méně seběvědomých či více pokorných), s krátkou pamětí na hrůzy minulého století. Prohrává slušnost, rozumnost a odpovědnost.

Občané ČR svou volbou kopírují trendy rezonující Evropou. Od Španělska (Podemos), přes Francii (Le Penová), Něměcko (AfD), Polsko (PiS) či Maďarsko. Trend, který chtějí a nepochybně i podporují další síly, o kterých se tolik nemluví - totiž Rusko a jeho agenti. Předvolební boj jsem příliš nesledoval, ale podle určitých ukazatelů lze jasně ríci, že tentokrát ruští trollové a další spolupracovníci (viz např. současná kauza o ovlivňování voleb v Americe skrze Twitter a Facebook, ODKAZ) podporovali především Tomiovo SPD. Kdyby chudáci voliči, často inteligentní lidé ovládnutí strachem, věděli, koho to vlastně podporují, asi by jim nebylo moc volno. A to nás ještě čekají volby prezidentské, kde mají Rusové své největší želízko  v ohni (alespoň co se fyzických proporcí týče).

Ještě, že volby nejsou to zásadní v našem životě. Byli jsme před Babišem a budeme i po něm. A ani Zeman s Okamurou a Grebeníčkem nedokáží nedokáží zamlžit a překroutit Pravdu, aby se neodhalovala těm, kdo ji hledají.