Svobodný software

Svobodný software, někdy také nazývaný free software (z angličtiny), je software, ke kterému je k dispozici také zdrojový kód, spolu s právem tento software používat, modifikovat a distribuovat (u běžného komerčního software toto není možné, výrobci se kvůli maximalizaci zisku snaží uživatele a jeho práva omezit). Naprostá většina svobodného software je zdarma, ačkoliv to není podmínkou. V roce 1984 založil Richard Stallman projekt GNU, aby tak vytvořil kompletní unixový operační systém GNU založený na svobodném software. Jako krédo svobodného software definoval tyto čtyři svobody:

  1. svoboda používat program za jakýmkoliv účelem
  2. svoboda studovat, jak program pracuje a možnost přizpůsobit ho svým potřebám
  3. svoboda redistribuovat kopie programu
  4. svoboda vylepšovat program a zveřejňovat zlepšení, aby z nich mohla mít prospěch celá komunita.

Za získání kopií svobodného software můžete platit, nebo je obdržet zdarma, ovšem bez ohledu na způsob, jak jste je získali, máte vždy svobodu kopírovat a měnit software, dokonce prodávat nebo darovat jeho kopie nebo pozměněné verze.

výhody svobodného software

Otevřený kód umožňuje každému nahlížet do nitra daného programu a kontrolovat tak, zda neobsahuje chyby, trojské koně či jiné nežádoucí prvky. Umožňuje zároveň upravovat program k větší uživatelské přívětivosti nebo doplňovat vlastnosti samotnými uživateli, pokud zvládají programovat.

Dokonce i ten, kdo není programátor, může pomoci s vývojem, a to kupř. pracemi na lokalizaci (ať už programu nebo jeho dokumentace). Vícero projektů v oblasti svobodného softwaru je tak přeloženo do jazyků, do nichž se výrobcům komerčních protějšků těchto projektů nevyplatí investovat.

Ani krach výrobce nebo rozhodnutí původních autorů o zastavení projektu nemá vliv na možnost jeho dalšího vývoje, neboť otevřené kódy může kdokoli převzít a ve vývoji pokračovat.

Svobodný software lze získat legální cestou zdarma, což může výrazně snížit náklady všem uživatelům (domácnostem, firmám, neziskovým organizacím, školám, veřejné správě, …)

Neomezená délka trvání licence a možnost použití svobodného softwaru na libovolném počtu počítačů současně značně snižuje náklady na sledování a správu licencí, případně umožňuje vyhnout se dosud rozšířenému softwarovému pirátství.

Jaké programy z oblasti svobodného software například používám pro zákazníky?

  • operační systémy: Ubuntu linux, Linux Mint, OpenSuse linux
  • kancelář: OpenOffice.org, Libre Office, Mozilla Thunderbird, KDE PIM Suite
  • grafika a DTP: GIMP, Digikam, Inkscape, Scribus
  • multimedia: VLC media player, SMPlayer, Amarok, Avidemux, Open-shot video editor, Kdenlive
  • internet: Mozilla Firefox, Miranda IM, Pidgin
  • web a vše kolem: Drupal, Wordpress, Get Simple, Piwik, Tiny MCE, CK Editor
  • a další, např.: 7-zip, ClamAV, FreeMind, Double Commander, UltraDefrag...