Domény a webhosting

Svět internetu a internetových technologií má poměrně jasná pravidla. Dvě z nich jsou pro tvorbu webů a on-line aplikací zásadní – totiž doména a webhosting.

Doména je jednoduše řečeno adresa v internetu, která udává, kde se Váš web nebo aplikace nalézá. Tak, jako Vám bez poštovní adresy nedojde žádný dopis a neznalý člověk, byť používající navigaci, Vás nedohledá, tak i ve světe internetu nejde dobře fungovat bez domény.

Webhosting (nebo též zkráceně hosting) je služba, která zajišťuje potřebný prostor a základní technologie pro provoz webu. Chcete-li provozovat obchod nebo kancelář, potřebujete pro ně odpovídající prostor. Můžete si samozřejmě postavit vlastní dům (zakoupit a provozovat vlastní server), ale ve většině případů je to zbytečně nákladné a náročné řešení, takže si prostory od někoho pronajmete. Stejně tak to funguje u hostingových služeb a podobně jako u pronajímatelů nebytových prostor, i zde existuje mnoho nabídek, které se liší cenou, přístupem, vybavením a dalšími parametry.

Pokud se v těchto termínech a nabídkách neorientujete, žádný strach. Najdu pro Vás nejlepší a cenově nejvýhodnější řešení. Pokud už informace máte, nejvýhodnější řešení nalezneme společně.

Domény vždy registruji na zákazníka, takže ten je jejich majitelem a plátcem. Úvodní nastavení domény provedu se započetím prací na webu, další zásahy jsou nutné jen výjimečně, se všemi okolnostmi a povinnostmi (redukovanými většinou jen na roční zaplacení faktury) jste seznámeni.

Volba webhostingu závisí na velikosti a náročnosti webu a požadavcích, které musí splňovat. Menší projekty mohou hostovat u mne, což Vám sníží starosti na správu a cenové náklady. U větších projektů objednávám hosting na zákazníka, dle potřebných parametrů. V obou případech dostáváte přístupové údaje a máte možnost kdykoliv změnit správce, pokud si najdete lepšího nebo levnějšího. S webhostingem zároveň získáváte možnost založení e-mailových schránek s adresou domény (tj. např. moje.jmeno@mojedomena.cz)

Pokud Vás zajímá cena, roční poplatek za doménu „.cz“ se pohybuje do 200 korun, v případě webhostingu od 200 do ca 1.200 Kč dle velikosti a náročnosti projektu. Bližší informace naleznete také v ceníku.