Nad obzor! software http://software.nadobzor.cz Společnost řízená počítačem https://software.nadobzor.cz/prispevky/spolecnost-rizena-pocitacem https://software.nadobzor.cz/prispevky/spolecnost-rizena-pocitacem Sun, 17 Dec 2017 12:15:00 +0100 V minulém týdnu jsem v práci pro klienta zařizoval ukončení splátek za zařízení jednoho z mobilních operátorů. Všichni, kdo měli tu čest dostat se do spárů těchto telekomunikačních otesánků, kteří mlží, z různých míst vydávají protichůdná stanoviska a snaží se vysát z vás co nejvíce peněz, vědí, co je to za námahu. O tom ale už bylo posáno dost článků. To, co mi ale při poslední návštěvě pobočky (kde nám samozřejmě řekli něco jiného, než na zákaznické lince) ovšem padlo do oka, byla neschopnost udělat rozumný krok, protože to "neumožňuje systém". Konkrétně se jednalo o aktualizaci kontaktních údajů, když už byla služba ukončena (nicméně klientovi jsou stále zasílány vyúčtování na splátky). Člověk ani nemusí být programátor, aby mu došlo, že oddělení kontaktů a využívaných služeb v databázi i v rámci aplikace je výhodné.

"Systém to nedovolí. Bohužel to nejde. Nepustí mne tam. Váš požadavek v aplikaci nejde nahrát. Je nám líto, ale musíte to udělat standardní metodou" (rozuměj oběhat několik míst s papíry v ruce). Takové a podobné žvásty lze slyšet z úst nebohých úředníků, prodejců na pobočkách, v informačních centrech nebo za pokladnami. Nedávno jsem byl svědkem podobné situace, kdy paní za pokladnou ČD nebyla schopná na InKartu nahrát "aplikaci IREDO", ač OREDO (provozovatel IREDA) a České dráhy hrdě prohlašovali již před dvěma lety, že to není žádný problém. A celé mne to připomnělo situaci na poslední vysoké škole, kdy nás při zápisu člověk ze studijního přesvědčoval, které si musíme zapat předměty a které ne, protože to nedovolí nesmyslné prerekvizity (rozumějte přednášky či cvičení, které je nutno absolvovat před studiem daného předmětu). Dost jsme se nasmáli absurdnímu stavu, že život studenta je určován omezeními aplikace. Naštěstí tehdy nastupovala na pozici proděkanky pro studium moudrá Mirei, která rychle donutila programátory IS omezení odstranit.

Přijde mi ale, že se situace nelepší. Výmluvy na omezenost aplikace/programu/systému jsou na denním pořádku a programátoři dále vymýšlejí kroky, kterými si zjednodušují práci a uživatelům znemožňují logické a oprávněné nároky. A majitelé těchto systémů se alibisticky odvolávají na technická omezení, namísto přinucení autorů systému ke změně.

Je to prostě zásadně špatně - vypořádání se s běžnými problémy a situacemi by mělo být vždy záležitostí autora aplikace, nikoliv uživatele nebo lidí před přepážkami. A máločetné výjimky by měly být k vyřešení třebas nestandardním způsobem, ale do systému nějak zaveditelné. Ano - vyžaduje to velmi dobrou znalost prostředí a situací, které na daném místě (společnosti, úřadě) mohou nastat. Ale bez takové přípravy a odvahy lidí říci podobným nesmyslům NE, se staneme společností řízenou počítači a chybovými systémy. A brzo nám to přijde normální. Žába v pomalu ohřívané vodě...

]]>
(Po)volební glosa https://software.nadobzor.cz/prispevky/povolebni-glosa https://software.nadobzor.cz/prispevky/povolebni-glosa Wed, 01 Nov 2017 15:45:00 +0100 Letošních parlamentních voleb se účastnil rekordní počet politických stran a hnutí. Volič, který dostal do ruky volební lístky, si mohl vybírat z mnoha , často obskurních, uskupení. Posuďte sami: Řád národa - Vlastenecká unie (na konci 30. let minulého století tu už jedna taková strana byla), CESTA ODPOVĚDNÉ SPOLEČNOSTI (odkud? kam? haló, kdo mi odpoví?), Volte Pravý Blok www. cibulka.net (kapitola sama pro sebe případně pro kolegy psychiatry), Radostné Česko (tak ten byl dobrý...), ROZUMNÍ - stop migraci a diktátu EU (už na základní škole jsem měl problém s diktáty z češtiny, natož pak z EU), Blok proti islamizaci - Obrana domova (blokují se proti tomu, co skutečně je, nebo proti tomu čeho se ve svých snech obávají?), OBČANÉ 2011-SPRAVEDLNOST PRO LIDI (občané 2017 už spravedlnost nepotřebují?), Unie H.A.V.E.L. (snad se Václav neobrací v hrobě), Česká národní fronta (děkuji, už jsme si zažili po volbách v roce 1946), Referendum o Evropské unii (a co třeba referendum o tom, kdo zabil Kennedyho?), Dobrá volba 2016 (jasně, ale už je o rok víc), REALISTÉ (kluci, neblbněte. Volby jsou obchod s nadějí.), SPORTOVCI (den před volbami vytopil jeden asistent trenéra byt v přízemí při pokusu o opravu kotle), Národ Sobě (to už se zase staví divadlo? Kam mohu přispět do kasičky?). A to strany kandidující podporovaly ještě mnohé další tradiční či novodobí političtí hrdinové - výsledkem je fragmentace politického spektra nepodobná fragmentaci Windows na platformě FAT32 (aneb taky pořádně nepoznáte, které soubory patří k sobě).

Do sněmovny se dostali lidé se zajímavým povoláním - např. lektor kroužků zábavné logiky, copywriter, mentor podnikatelů (piráti, dále vesměs programátoři a lidé pracující v oboru IT), key account manager, sadař (ANO), skokan na lyžích (ODS), zdravotní sestra, elektromontér, báňský záchranář (SPD). V parlamentu bude sedět mnoho nových tváří, do kterých velká část voličů složila svou naději na lepší budoucnost. Možná do sněmovny vnesou nový styl jednání a lidštější politiku. IT specialisté a manažeři možná zjistí, že jednání s lidmi nefunguje na principu {input}->{output} a ztratí své vstupní ideje, nervy či zdraví. Nebou budou noví poslanci brzo semleti zdáním důležité pozice, vlastními ambicemi a "politickou atmosférou" a ani nepostřehnou, že dělají stafáž zkušenějším kolegům a šikovným zákulisním hráčům. Z vlastní zkušenosti bych se obával výkonu těch, kteří přicházejí s velikým sebevědomím a touhou ukázat, "jak se to správně dělá".

Vyjmenovávat je pěkné, ale důležitější je klást správné otázky. Tady se jednoznačně nabízí Qui bono? (tj. čí je to dobro?) Kdo z rozdrobenosti, polarizace, strašení a touze po veliké očistě těží? Přes velikou fragmentaci bylo hlasů, které ve volbách propadly, necelých 317 tisíc (6,14%), tedy takřka nejméně za poslední desetiletí parlamentních voleb. Jednoznačným výsledkem je propad tradičních stran, případně stran majících rozumný politický program, velké množství subjektů v poslanecké sněmovně, navíc silný mandát pro dvě antisystémové strany (Piráti a SPD, každá přes 10% voličů). Ač se to na první pohled nezdá logické, dá se předpokládat, že tato rozdrobenost nevědomě posiluje nejsilnější politické hráče a v letošních volbách jím bylo jednoznačně ANO - Bude líp (snad už za čtyři roky). Mohlo takovou podporu ze strany voličů obávajících se roztříštěnosti politiky očekávat? Osobně si myslím, že ano a že ji v zájmu taktiky i posilovalo a skrze různé subjekty, nejen přes média a sociální sítě, manipuloval velký šéf firmy Andrej Babiš českou společnost do obav, nejistot, pocitu ukřivděnosti a do touhy po změně. Čí je dobro, že více jak čtvrtina voličů volila PROTI někomu či ze strachu z něčeho a další skoro třetině občanů je jedno jestli někdo manipuluje s dotacemi a hrubě nakládá s politickými či obchodními partnery? Opět nám v blahobytu těchto let přijde přitažlivé volání po silných vůdcích (na kterých s radostí přehlédneme kdejakou skvrnku, kterou hnidopišsky kritizujeme na druhých, méně seběvědomých či více pokorných), s krátkou pamětí na hrůzy minulého století. Prohrává slušnost, rozumnost a odpovědnost.

Občané ČR svou volbou kopírují trendy rezonující Evropou. Od Španělska (Podemos), přes Francii (Le Penová), Něměcko (AfD), Polsko (PiS) či Maďarsko. Trend, který chtějí a nepochybně i podporují další síly, o kterých se tolik nemluví - totiž Rusko a jeho agenti. Předvolební boj jsem příliš nesledoval, ale podle určitých ukazatelů lze jasně ríci, že tentokrát ruští trollové a další spolupracovníci (viz např. současná kauza o ovlivňování voleb v Americe skrze Twitter a Facebook, ODKAZ) podporovali především Tomiovo SPD. Kdyby chudáci voliči, často inteligentní lidé ovládnutí strachem, věděli, koho to vlastně podporují, asi by jim nebylo moc volno. A to nás ještě čekají volby prezidentské, kde mají Rusové své největší želízko  v ohni (alespoň co se fyzických proporcí týče).

Ještě, že volby nejsou to zásadní v našem životě. Byli jsme před Babišem a budeme i po něm. A ani Zeman s Okamurou a Grebeníčkem nedokáží nedokáží zamlžit a překroutit Pravdu, aby se neodhalovala těm, kdo ji hledají.

]]>
Odrzlí šejdíři https://software.nadobzor.cz/prispevky/odrzli-sejdiri https://software.nadobzor.cz/prispevky/odrzli-sejdiri Thu, 08 Jun 2017 13:01:00 +0200 Čas od času si procházím nevyžádanou poštu, nenajde-li se v ní něco zajímavého. Dnes to byl dobrý úlovek, neb v ní přistála nabídka od podvodníčků stojících za webem "nadacni-fondy.cz". Prý hledají nové projekty i sponzory a potřebují právě naší pomoc. Potřebujete sehnat peníze na dobrou věc? inu, prostě si stačí u nich zřídit účet a už se zlaťáky sypou jako z čertovského měšce. Neodolal jsem a na tu skvělou nabídku se podíval trochu zblízka.

Jako první mne zaujal přidružený web www.cesky-andel.cz, evidentně parazitující na Nadaci Dobrý anděl. Škoda, že se hned na úvod objevilo několik PHP chyb, které programátor jaksi nevychytal. Ale nic, pojďme na seznam charitativních projektů. Vévodí mu srdceryvný příběh o Davidovi, kvadruparetikovi, který potřebuje finanční podporu na speciální automobil. Cílová částka darů je 500.000,- Kč (web je koncipován jako crowdfundingová kampaň). Vypadá to věrohodně, jen informací je poskrovnu, na fotografii evidentně není kvadruparetik (když něco píšu, nejdřív si zjistím informace, že?) a podobně postižení mají nárok na zaplacení automobilu od státu. Další "projekty" byly mnohem zajímavější. Např. "La familia Pirate Bay" sbírající prostředky na stavbu apartmánů v Karibiku. Prostě - programátoři se při ukázkovém vyplnění projekty vyřádili a tupci, kteří web přebrali, ho před spuštěním zapomněli naplnit kakžtakž věrohodnými daty. Ale kde je morálka tvůrců webu? A proč si pan Douděra nepřidal weby do svých referencí?!

Druhý web nadacni-fondy.cz vypadá docela profesionálně a věrohodně. Dokonce je zde umístěno těžko uvěřitelné ISO 9001:2008 (certifikace manažerských postupů) a překroucený citát od Matky Terezy. Do očí bije také možnost platby v bitcoinech (že by hackeři a IT hračičkové začli dělat charitu?) a především Kontakt. Za vším stojí jakýsi Royal ebank nadační fond vzniklý v červenci 2016, sídlící v níže zobrazeném krásně polorozpadlém sídle v Sezemicích. To sídlo pravděpodobných majitelů (nebo snad bílých koní?) ve vilové čtvrti v Srnojedech vypadá o kus luxusněji - posuďte sami. no, nepřispěli byste jim na pergolu ke každé garáži a mramorového trpaslíka do zahrady?

Doufejme, že brzo oba weby antivirové softwary zahrnou do phishingových stránek, stejně tak jako to udělal ESET s mateřskou royal-ebank.com, přibude další záznam k povedené rodince u podvodných firem a na lep těm šejdířům sedne co nejmíň lidí.

P.S. slovutný tvůrce webů pan Douděra z Hroubovic s rodinkou spolupracuje na všech mnou projitých  projektech. Nemáte někdo cestu do Hroubovic u Chrudimi? Možná to tam už vypadá jinak, než na snímcích Map.cz z roku 2013...

foto

]]>
Metodiky - denní chléb https://software.nadobzor.cz/prispevky/metodiky-denni-chleb https://software.nadobzor.cz/prispevky/metodiky-denni-chleb Tue, 28 Mar 2017 08:13:00 +0200 Ještě, než zasáhne cenzúra a autoregulace, dovolím si přispět článkem o povaze mého současného zaměstnaneckého poměru. Alespoň vzdáleně si tak můžete udělat představu, co čeká metodiky v sociálních službách.

Chléb náš vezdejší dej nám dnes...“, bleskla mi napoprvé hlavou myšlenka, když jsem si přečetl zadání článku. „To máš za ty nevyžádaný korektury!“ přihlásila se o slovo druhá. Ať tak či tak, koho chleba jíš, toho píseň zpívej. A s chutí do toho, v půl je hotovo.

Milý čtenáři, určitě se těšíš na vysvětlení složitých pojmů metodika, standard, formulář, pokyn, směrnice, revize, předpis a dalších, pokud ještě nějaké existují. Musím tě ale předem upozornit, že na místo metodika OCHP jsem se dostal vlastně náhodou. Odjakživa jsem aspiroval na vyšší posty, než mi nakonec připadly. Například již ve školce jsem se chtěl stát vůdcem třídy, ale všichni školkoví spolužáci mi utekli do školy. Pak jsem chtěl létat jako motýl, ale skončil s otřesem mozku v nemocnici. Touhu stát se nejlepším fotbalovým brankářem zhatil nedostatečný vzrůst a nejhezčí doktorandku v okolí mi přebral kamarád. Vedoucí NZDM (čti nízkoprahu pro děti a mládež) se ze mne také nestal, ředitelování farní charity překazilo stěhování a výběrové řízení na sociálního pracovníka města Svitavy skončilo hned, jak se zeptali na peníze. Někdy jsem až litoval všechny ty nevědomé zaměstnavatele, přicházející o největší šanci na jejich rozvoj od svého založení. Až náhoda tomu chtěla, abych se místo programátora stal pracovníkem Oblastní charity Polička, kde zrovna přemýšleli, co udělat s „těmi metodikami“. Když se mne při pohovoru Markéta se Štěpánkou zeptaly, zda bych si troufl na tvorbu a správu metodik, chvilku jsem zalapal po dechu a zapřemýšlel, co tím ošklivým slovem asi myslí. Srdce se mi rozbušilo vzrušením – objevilo se mně neznámé slovo, zas se mohu cítit jako Vilém Dobyvatel a Kryštof Kolumbus! Pak jsem sáhl do paměti a nechtě si musel přiznat, že jsem podobnou neproduktivní činností strávil značnou část svého produktivního života a nevědomky přikývl. Od té chvíle to již šlo ráz na ráz.

Dovolím si teď malou odbočku z mého tuctového pracovního příběhu a pokusím se vysvětlit potřebnost metodik v sociálních službách. V dávných dobách, když ještě žádní sociální pracovníci nebyli, zajišťovala pomoc potřebným rodina nebo církev. Pak se ale lidé (pod tlakem okolností) rozhodli věřit raději v pány s bradkou a knírkem a jejich hmatatelné dobro, neboť Bůh byl příliš vysoko, příliš abstraktní a příliš náročný. Brzy se objevili první sociální pracovníci, kteří se konečně řídili něčím jiným, než archaickou příručkou o pomoci z doby Ježíše z Nazareta. S vousatými pány se to sice následně zašmodrchalo, ale než se Berlín s Berlínem sešel, byla tu samostatná a svébytná profese vyučující se na univerzitách.

Teorie by tedy byla. Jak ale vědecké poznatky o sociálních službách promítnout do praxe? Celkem nedávno skončily doby, kdy se účty uživatelům psaly na pytlík od mouky, peníze předávaly na dobré slovo a každý pracovník pomáhal především podle citu. Globalizace a byrokratizace ovšem pronikla i do sociální práce a kreativitě pracovníků bylo potřeba trochu přistřihnout křídla. Vznikly tedy standardy kvality – rozuměj minimální požadavky na způsob a zabezpečení poskytované služby a stát podle zákona začal tyto standardy kontrolovat. Jednotlivé poskytovatele nyní obchází inspekce a kde shledá nepořádky, ať už v práci nebo mezi řádky, uděluje tučné pokuty. Poskytovatelé proto dávají na vše bedlivý pozor a formují svou činnost skrze řády, směrnice, pokyny, školení a jinou autoregulaci. Máte-li hodně služeb nebo papírů – nedej, Bože, obojího – pomalu ztratíte přehled, kde co stojí a v zájmu autoregulace na to vytvoříte předpis nebo zřídíte místo… Ale nechme toho. Shrnuto a podtrženo, bez pořádných metodik dnes díru do světa sociální práce neuděláte.

A jak to bylo se mnou na místě metodika? S plnou vervou jsem se pustil do práce. Zkritizoval jsem všechny předpisy, co mi přišly pod ruku a pomalu ale jistě začal navrhovat velkolepé změny s podtitulem „nenadři se víc, než musíš“. Nadřel jsem se u toho jak mezek, leč byli mi taktně sděleno, abych měnil nejdříve sebe. Zase vedle. Od té doby cestuji mezi charitními domy a službami, „šolichám“ si své papíry a bezděčně zjišťuji, že se na práci metodika vlastně docela hodím. A jestli máš, milý čtenáři, pocit, že jsem tě někdy tahal trochu za nos, pak nezbývá, než pokračovat slovem v úvodu: „… a odpuť nám naše viny, jakož i my odpouštíme našim viníkům.“

]]>
Windows Update - stále stejná písnička https://software.nadobzor.cz/prispevky/windows-update-stale-stejna-pisnicka https://software.nadobzor.cz/prispevky/windows-update-stale-stejna-pisnicka Fri, 26 Aug 2016 09:12:00 +0200 Kdekdo by očekával, že s příchodem přelomových a na věky stálých Windows 10 budou odstraněny křiklavé staré chyby a nedokonalosti předchozích verzí tohoto operačního systému. Jako například problémy s aktualizacemi. Jsem ovšem stále přesvědčenější, že obchodní filosofie Microsoftu míří jinam.

Mám služební notebook s čtyřjádrovým procesorem Intel Core-i3 na 1,7 GHz, 4GB DDR3 RAM a 1TB, lehce pomalejším magnetickým HDD, na kterém běží (jak už to tak v organizacích bývá) Windows, nově ve verzi 10. S příchodem srpna přišel do W10 i velký Aniversary Update, v MS jazyku kumulativní aktualizace 1607. Jako svědomitého uživatele mne nové aktualizace samozřejmě zajímají, takže jsem podlehl naléhání pravidelných hlášení a rozhodl se před odchodem z práce počítač nejen vypnout, ale "Aktualizovat a vypnout". Následovala dlouhá doba s modrou obrazovkou, která hlásila, že se instalují aktualizace. Jak dlouho to bylo, jsem raději nezkoumal, po několika minutách jsem dal práci vale.

Druhý den jsem zapnul počítač a těšil se, že vše bude OK. Nu, nebylo. Objevila se modrá obrazovka s hláškou, že systém provádí konfiguraci aktualizací (ví někdo, co si pod tím máme představit?) a že v průběhu bude systém několikrát restartován. Konfigurace či instalace aktualizací trvala na tomto slušně výkonném notebooku celých 50 minut, nakonec se objevila slušivá úvodní obrazovka W10 s přihlašovacím oknem. Po přihlašování se opět objevila modrá obrazovka, aby uživatele informovala: "Všechno pro Vás připravujeme", "Váš počítač byl aktualizován" (všimnul jsem si) a "Tyto aktualizace zvýší vaši ochranu v online světě" (skvělé, moc se těším). Po dalších třech minutách se konečně objevila plocha Windows a hned vyskočila hláška, že je potřeba aktualizovat MS OneDrive. No neberte to. Na panelu se znovu objevily "potřebné" ikony MS Edge a Windows Store (po převzetí notebooku jsem je odstraňoval jako první). Další den se při startu nainstalovalo 17 aktualizací MS Office s několika restarty systému a nakonec systém vyplyvl hlášku o potřebě restartovat PC kvůli dokončení velké aktualizace 1607.
Vzhledem k tomu, že Microsoft nedávno aktualizoval podmínky používání svých produktů, kde se píše, že základní a nejdůležitější součásti systému Windows 10 se nacházejí v cloudu, pak je s podivem, co se tak dlouho a proč aktualizuje. Rozdíl oproti Linuxu a jeho jednoduchému a rychlému způsobu aktualizací je opravdu zásadní. Kdo to nezažil, neuvěří.

A proto začínám tušit, že Microsoftu nejde o to nabízet zákazníkům co nejdokonalejší produkty, ale uživatelsky přívětivé a stále "něčím trpící" software, u kterého bláhový uživatel doufá, že s příští opravou / verzí to bude o kousek lepší. Prostě obchod s nadějí. Vynáší to rozhodně víc...

]]>
Homo erectus https://software.nadobzor.cz/prispevky/homo-erectus https://software.nadobzor.cz/prispevky/homo-erectus Tue, 14 Jun 2016 14:37:00 +0200 Homo erectus, neboli člověk vzpřímený byl jedním z předchůdců dnešního člověka Homo sapiens sapiens. Jak ale ukazuje následující obrázek, možná se s příchodem počítačů člověk opět navrací do svých předchozích stádií. A jak ukazuje denodenní praxe, nejedná se často  jen o tělesné proporce, ale také o mozkové kapacity.

evoluce

]]>
Sociální inženýři https://software.nadobzor.cz/prispevky/socialni-inzenyri https://software.nadobzor.cz/prispevky/socialni-inzenyri Mon, 11 Apr 2016 20:45:00 +0200 Když jsem byl malý, velmi se mi líbila písnička "Pruhovaní inženýři". Že to opravdu jsou pruhovaní inženýři mi bylo jasné i ze socialistického klipu, kde Rangers vystupovali v pruhovaných tričkách. Zjištění, jak se to má s těmi 'inženýry', mě později zklamalo, ale radost se má hledat v každém věku...
Podobnou radost nepochybně mají i inženýři sociální, od nichž mi právě dnes přišla unikátní SMS:

Vazeny kliente CS, z technickych duvodu jsme byli nuceni obnovit Vas SERVIS 24 ucet z internich zaloh. Neprodlene prosim zkontrolujte spravnost vsech udaju prihlasenim do IB...

No moment překvapení opravdu veliký. Účet u ČS jsem zrušil dobře 8 lety.

Tak se alespoň dá na té SMS, která nepochybně přišla od odesilatele "infoSMS" dalším stovkám lidí, dá dobře ilustrovat, jak takové sociální inženýrství funguje a jak na něj nebozí lidé, co mají internet hned po ruce, doplatí...Tedy:

  1. oslovení velkého počtu lidí jím známým produktem (ČS má kolem pěti miliónů klientů a dřív to bylo ještě větší sousto)
  2. uvedení hodnověrné informace (Z jakého jiného, než technického důvodu, mohli obnovovat účty elektronického bankovnictví, že. Navíc si vybrali den, kdy ČS avizovala víkendovou odstávku elektronického bankovnictví, nezajímavé zprávy přece nikdo pořádně nečte.)
  3. upozornění, že všechno nemusí být v pořádku (Bylo to z interních záloh, ty nemusejí být přesné, je potřeba to radši zkontrolovat. Bankám přece svěřujete své peníze kvůli jiným věcem, než je přesnost.)
  4. vystrašení (Něco se stalo! Musím Vám to dát vědět první, protože v ČR se nikdy nic neututlá!)
  5. výzva k rychle reakci (Neprodleně zkontrolujte, jestli jsme náhodou nepopletli údaje. Pokud se Vám totiž nepůjde přihlásit, za dvě hodiny to bude ještě horší - nepůjde se přihlásit!)
  6. neuzavřený konec nebo podivný podpis (Proč se podepisovat do SMS, dvě zprávy stačí. A taky je potřeba konec dopsat vlastním činem, tak nějak to v podtitulu cítíme.)
  7. a nakonec hodnověrně vyhlížející odkaz na stránku/doménu servis24-csas.cz

Škoda, že jsem ajťák - znělo to dobře, ale je to tak jednoduše hloupoučké, že na to skočí nepochybně velké množství lidí, kteří SMS dostali nebo brzo v jiné obměně dostanou. Hloupost se totiž s technickým pokrokem spíš rozšiřuje, než aby ubývala.

Pojďme na to od lesa - kdo že je majitelem domény? (příkaz whois napoví) Jakýsi Martin Malátný z Pezinoku. Hm, to nezní moc důvěryhodně. Co ona stránka přihlášení do falešného IB? (skutečná adresa je www.servis24.cz) Drobné odchylky od skutečného webu ČS, toto se ale dá napodobit velmi dobře. Hlavní nedostatek, který by měl trknout do oka? Zadaná adresa je jen s předponou http, tedy chybí šifrované spojení.

Informace: Po šesti hodinách od SMS již byla doména zablokována. Sociální inženýři sínus kosínus deskriptíva chystají přesun na nějakou jinou v příštích dnech. No nezkuste to, takhle jednoduše získat přístupové údaje k internetovému bankovnictví.

]]>
Vesele s ČD https://software.nadobzor.cz/prispevky/vesele-s-cd https://software.nadobzor.cz/prispevky/vesele-s-cd Mon, 21 Dec 2015 22:10:00 +0100 Vymoženosti moderní techniky dokáží fascinovat mnoho lidí v mnoha situacích. Předpokládám, že to tak bylo také u manažerů Českých drah, kteří se rozhodli od nového grafikonu zas trochu více obšťastnit své zákazníky - cestující.

Od platnosti nového jízdního řádu se ve vozech hlásících stanice ozývá nová znělka, ohlašující cestujícím, že "nyní přijde to mluvené slovo" a oznámení následující stanice. Je to vcelku praktická věc, když cestujete po neznámých krajinách a tratích, máte zrakový handicap, nevidíte na panel s údaji o trase nebo se řídíte při cestování podle pravidelných časů příjezdu zanesených do jízdního řádu (pár takových cestujících, kteří se jali vystupovat o desítky kilometrů dříve v půl hodiny zpožděném rychlíku už jsem potkal).

Ale k věci - onou znělkou je začátek Dvořákovy humoresky. Když jsem jel prvním vlakem z Vrchlabí a z reproduktorů se místo suchého gongu ozvaly tóny, říkal jsem si, že je to příjemná změna na té dvouzastávkové trase. Když se ale stejná znělka ozvala i v dalším vlaku, poněkud jsem znervózněl. Mé neblahé tušení se ve třetím a dalším vlaku potvrdilo - ano, je to příkaz shora, nový zvukový brand Českých drah. Pro potřeby znělky jsou první tóny Humoresky (jinak nádherné skladby) ještě tak divně useknuty, navíc vše je samozřejmě přehráno otřesným syntetizátorem, takže i jako milovníci Dvořákovy hudby budete po pár zastávkách docela trpět.

Možná se tím ale snaží kancelářští manažeři (jezdí pravidelně vlakem?) podprahově sdělit cestujícím jinou skutečnost - "berte to s humorem!". Vždyť zas tak o moc nejde, nevzrušujte se, když nejde o život. Ujel Vám přípoj? Berte to s humorem! Má Váš vlak zpoždění a vy nestihnete domluvenou schůzku nebo přijedete pozdě do práce? Už se těšíte, až Vás šéf seřve? Berte to s humorem! Uvízli jste na půl dne ve sněhové kalamitě kdesi na konci Polabí? Nefunguje Vám ve voze klimatizace, zatímco venku panují třicítky a nikde se nedá ani otevřít okénko? Berte to s humorem! Mačkáte se tělo na tělo v poddimenzované soupravě jedouc na tradiční akci, o níž ČD už několikátý rok odmítají vědět? Ale no tak, nebuďte malicherní, aspoň se můžete lépe seznámit. Prostě to berte s humorem...

Napadá mě ještě jedna provokativní myšlenka - zda ony první tóny Humoresky, přeložitelné se Zilvarem s chudobince taky jako "Stálo prase na terase" nevypovídají o autorech nápadu víc, než všechno předchozí... Tak příjemné cesty s ČD, kdo ví, co nám nadělí za rok!

]]>
Virus jménem Windows Update https://software.nadobzor.cz/prispevky/virus-jmenem-windows-update https://software.nadobzor.cz/prispevky/virus-jmenem-windows-update Tue, 01 Dec 2015 01:30:00 +0100 Nedávno jsem si pořídil notebook, na kterém byl předinstalovaný systém Windows 7 Professional. Používám takřka výhradně Linux, takže notebook čekala výměna harddisku za SSD s Linuxem, nicméně předtím jsem chtěl provést dovybavení a aktualizaci Windows, kdybych měl NTB zas někdy prodat.

Doinstaloval jsem tedy základní programy a provedl pár praktických nastavení, mezitím se automaticky začaly stahovat aktualizace. Nu, co Vám budu povídat. Práce - s původním předpokladem tak na dvě tři hodiny - se protáhla takřka na tři večery. Proud aktualizací ne a ne ustat. A když už se žádná z aktualizací nehlásila ani nestahovala, dvoujádrový procesor se slušným výkonem jel stále na 60% zátěže, ač oficiálně neběžela ani jedna aplikace. Notebook topil a větráček jel na plné obrátky. Aktualizace se stahovaly pěkně podle pořadníku - nejdříve ty nejstarší, pak novější, které patchovaly ty starší. Dát do tohohle "Update´s hell" SSD disk, brzo o něj přijdete...

Zátěž procesoru mi přišla opravdu divná, takže jsem PC proskenoval na přítomnost virů, rootkitů i spyware - bez výsledku, vše čisté. Když jsem nabootoval Linux z USB disku, hukot větráčku a pečení procesoru náhle ustaly. Tohle chování je prostě způsobené výchozím nastavením sedmiček a "peklem" automatických aktualizací.

Pro jednu neziskovku spravuji PC, ve kterém na jaře odešel harddisk. Po výměně a nové instalaci Windows 7 Pro jsem při jakýchkoliv dalších návštěvách zůstával v NNO neplánovaně mnohem déle, protože pravidelné dávky aktualizací Windows a MS Office byly vždy kolem 2 GB. Windows Update je prostě nejrozšířenější virus, který Vám s počítačem zabrání normálně pracovat na dlouhé hodiny a dny.
Jestli se Microsoft u kostiček (Win 8 a 10) trochu poučil a systém aktualizací je logičtější a rychlejší neumím posoudit. U PC s Win 8/8.1 zatím žádný disk "neodešel" a nově nikam tyhle kostičkované omalovánky neinstaluji. Rozdíl oproti Linuxu je zásadní - má přehledný balíčkovací systém, nabídnuty jsou Vám vždy jen nejnovější aktualizace, vše probíhá rychle, transparentně a s mnohem menšími objemy dat.

Post scriptum: chyba ve vytížení procesoru je opravena jednou z aktualizací Windows 7. Stahující se ne mezi prvními, ale podle plánu jako x-tá aktualizace. To by v tom byl Microsoft, aby to šlo jednoduše, že...

]]>
Nefunkční Letecká pošta https://software.nadobzor.cz/prispevky/nefunkcni-letecka-posta https://software.nadobzor.cz/prispevky/nefunkcni-letecka-posta Thu, 20 Nov 2014 21:20:00 +0100 Tak jsem nedávno potřeboval odeslat do KRNAPu balík velkoformátových fotografií a kvůli velikosti jsem to dělal přes on-line službu. Uschovna.cz byla v té době bohužel beznadějně přetížená, nahrát 70 MB balík dle ukazatele mělo trvat víc jak hodinu. Takže jsem zkusil Leteckou poštu.

Důležitá informace - fotky jsem poslal zabalené ve formátu 7-ZIP, tedy s koncovkou 7z (pro ty méně se orientující). Druhý den ráno mi píše člověk, se kterým jsem byl v kontaktu, že soubor není možné stáhnout, tváří se jako pdf. Měl jsem chuť napsat citový výlev o jednostranně zaměřených ajťácích na správě parku, neschopných zajistit otevření a zpracování širšího spektra různých typů souborů. Ale před odesláním jsem ještě raději vyzkoušel poslat jiný 7zip skrze Leteckou poštu. A ouha - chyba je zde! Tato služba ho při umožnění downloadu zobrazí jako "pdf.7z" a není možné odkaz stáhnout, neb se kliknutím zacykluje v stále menších a menších rámcích. Obdivuhodně naprogramováno... :-)

Tak jsem vyzkoušel i další typy souborů - neporadí s archivy TAR (.tar), GZIP (.gz, tar.gz), o XZ a LZMA kompresi ani nemluvě, soubory ODF (.odt, .ods, .odg, .odp), kupodivu ani s OOXML (zkoušeno .xlsx), hudbou a videem ve formátu vorbis a theora... To už bylo trochu podezřelé, nahrál jsem tedy soubor s koncovkou jpeg a hle - sice ho správně rozpozná a okomentuje, ale není schopná ho nabídnout ke stažení (opět zacyklení). Protože nedokáže nabídnout stažení ani u běžných typů souborů, je možné označit službu "Letecka posta" ke konci listopadu 2014 jako nefunkční. Odzkoušeno na dvou prohlížečích (Chromium, Firefox) na Linuxu. Na vyzkoušení na 'jediném správném prohlížeči' a 'jediné správné platformě' asi nebudu mít nervy ani čas...

Závěr: Letecké poště i reklamou a přetížením sužované Uschovne.cz se raději vyhněte. Z podobných českých služeb je v současné době možné využít jen "Uloz.to" (vřele doporučuji, nezapomeňte si uschovat kód pro smazání souboru, tady se maže automaticky v hódně dlouhých intervalech, nebo použijte zatržítko Omezit stahování)  a "Depo" (depo.bluetone.cz; max 100 MB, smazání za týden). Též funkční eDisk je bez poplatku a registrace nepoužitelný.

]]>