Příspěvky

Odrzlí šejdíři

Čas od času si procházím nevyžádanou poštu, nenajde-li se v ní něco zajímavého. Dnes to byl dobrý úlovek, neb v ní přistála nabídka od podvodníčků stojících za webem "nadacni-fondy.cz". Prý hledají nové projekty i sponzory a potřebují právě naší pomoc. Potřebujete sehnat peníze na dobrou věc? inu, prostě si stačí u nich zřídit účet a už se zlaťáky sypou jako z čertovského měšce. Neodolal jsem a na tu skvělou nabídku se podíval trochu zblízka.

Jako první mne zaujal přidružený web www.cesky-andel.cz, evidentně parazitující na Nadaci Dobrý anděl. Škoda, že se hned na úvod objevilo několik PHP chyb, které programátor jaksi nevychytal. Ale nic, pojďme na seznam charitativních projektů. Vévodí mu srdceryvný příběh o Davidovi, kvadruparetikovi, který potřebuje finanční podporu na speciální automobil. Cílová částka darů je 500.000,- Kč (web je koncipován jako crowdfundingová kampaň). Vypadá to věrohodně, jen informací je poskrovnu, na fotografii evidentně není kvadruparetik (když něco píšu, nejdřív si zjistím informace, že?) a podobně postižení mají nárok na zaplacení automobilu od státu. Další "projekty" byly mnohem zajímavější. Např. "La familia Pirate Bay" sbírající prostředky na stavbu apartmánů v Karibiku. Prostě - programátoři se při ukázkovém vyplnění projekty vyřádili a tupci, kteří web přebrali, ho před spuštěním zapomněli naplnit kakžtakž věrohodnými daty. Ale kde je morálka tvůrců webu? A proč si pan Douděra nepřidal weby do svých referencí?!

Druhý web nadacni-fondy.cz vypadá docela profesionálně a věrohodně. Dokonce je zde umístěno těžko uvěřitelné ISO 9001:2008 (certifikace manažerských postupů) a překroucený citát od Matky Terezy. Do očí bije také možnost platby v bitcoinech (že by hackeři a IT hračičkové začli dělat charitu?) a především Kontakt. Za vším stojí jakýsi Royal ebank nadační fond vzniklý v červenci 2016, sídlící v níže zobrazeném krásně polorozpadlém sídle v Sezemicích. To sídlo pravděpodobných majitelů (nebo snad bílých koní?) ve vilové čtvrti v Srnojedech vypadá o kus luxusněji - posuďte sami. no, nepřispěli byste jim na pergolu ke každé garáži a mramorového trpaslíka do zahrady?

Doufejme, že brzo oba weby antivirové softwary zahrnou do phishingových stránek, stejně tak jako to udělal ESET s mateřskou royal-ebank.com, přibude další záznam k povedené rodince u podvodných firem a na lep těm šejdířům sedne co nejmíň lidí.

P.S. slovutný tvůrce webů pan Douděra z Hroubovic s rodinkou spolupracuje na všech mnou projitých  projektech. Nemáte někdo cestu do Hroubovic u Chrudimi? Možná to tam už vypadá jinak, než na snímcích Map.cz z roku 2013...

foto