Nedávno jsem si pořídil notebook, na kterém byl předinstalovaný systém Windows 7 Professional. Používám takřka výhradně Linux, takže notebook čekala výměna harddisku za SSD s Linuxem, nicméně předtím jsem chtěl provést dovybavení a aktualizaci Windows, kdybych měl NTB zas někdy prodat.
Doinstaloval jsem tedy základní programy a provedl pár praktických nastavení, mezitím se automaticky začaly stahovat aktualizace. Nu, co Vám budu povídat. Práce - s původním předpokladem tak na dvě tři hodiny - se protáhla takřka na tři večery. Proud aktualizací ne a ne ustat. A když už se žádná z aktualizací nehlásila ani nestahovala, dvoujádrový procesor se slušným výkonem jel stále na 60% zátěže, ač oficiálně neběžela ani jedna aplikace. Notebook topil a větráček jel na plné obrátky. Aktualizace se stahovaly pěkně podle pořadníku - nejdříve ty nejstarší, pak novější, které patchovaly ty starší. Dát do tohohle "Update´s hell" SSD disk, brzo o něj přijdete...
Zátěž procesoru mi přišla opravdu divná, takže jsem PC proskenoval na přítomnost virů, rootkitů i spyware - bez výsledku, vše čisté. Když jsem nabootoval Linux z USB disku, hukot větráčku a pečení procesoru náhle ustaly. Tohle chování je prostě způsobené výchozím nastavením sedmiček a "peklem" automatických aktualizací.
Pro jednu neziskovku spravuji PC, ve kterém na jaře odešel harddisk. Po výměně a nové instalaci Windows 7 Pro jsem při jakýchkoliv dalších návštěvách zůstával v NNO neplánovaně mnohem déle, protože pravidelné dávky aktualizací Windows a MS Office byly vždy kolem 2 GB. Windows Update je prostě nejrozšířenější virus, který Vám s počítačem zabrání normálně pracovat na dlouhé hodiny a dny.
Jestli se Microsoft u kostiček (Win 8 a 10) trochu poučil a systém aktualizací je logičtější a rychlejší neumím posoudit. U PC s Win 8/8.1 zatím žádný disk "neodešel" a nově nikam tyhle kostičkované omalovánky neinstaluji. Rozdíl oproti Linuxu je zásadní - má přehledný balíčkovací systém, nabídnuty jsou Vám vždy jen nejnovější aktualizace, vše probíhá rychle, transparentně a s mnohem menšími objemy dat.
Post scriptum: chyba ve vytížení procesoru je opravena jednou z aktualizací Windows 7. Stahující se ne mezi prvními, ale podle plánu jako x-tá aktualizace. To by v tom byl Microsoft, aby to šlo jednoduše, že...