Kdekdo by očekával, že s příchodem přelomových a na věky stálých Windows 10 budou odstraněny křiklavé staré chyby a nedokonalosti předchozích verzí tohoto operačního systému. Jako například problémy s aktualizacemi. Jsem ovšem stále přesvědčenější, že obchodní filosofie Microsoftu míří jinam.
Mám služební notebook s čtyřjádrovým procesorem Intel Core-i3 na 1,7 GHz, 4GB DDR3 RAM a 1TB, lehce pomalejším magnetickým HDD, na kterém běží (jak už to tak v organizacích bývá) Windows, nově ve verzi 10. S příchodem srpna přišel do W10 i velký Aniversary Update, v MS jazyku kumulativní aktualizace 1607. Jako svědomitého uživatele mne nové aktualizace samozřejmě zajímají, takže jsem podlehl naléhání pravidelných hlášení a rozhodl se před odchodem z práce počítač nejen vypnout, ale "Aktualizovat a vypnout". Následovala dlouhá doba s modrou obrazovkou, která hlásila, že se instalují aktualizace. Jak dlouho to bylo, jsem raději nezkoumal, po několika minutách jsem dal práci vale.
Druhý den jsem zapnul počítač a těšil se, že vše bude OK. Nu, nebylo. Objevila se modrá obrazovka s hláškou, že systém provádí konfiguraci aktualizací (ví někdo, co si pod tím máme představit?) a že v průběhu bude systém několikrát restartován. Konfigurace či instalace aktualizací trvala na tomto slušně výkonném notebooku celých 50 minut, nakonec se objevila slušivá úvodní obrazovka W10 s přihlašovacím oknem. Po přihlašování se opět objevila modrá obrazovka, aby uživatele informovala: "Všechno pro Vás připravujeme", "Váš počítač byl aktualizován" (všimnul jsem si) a "Tyto aktualizace zvýší vaši ochranu v online světě" (skvělé, moc se těším). Po dalších třech minutách se konečně objevila plocha Windows a hned vyskočila hláška, že je potřeba aktualizovat MS OneDrive. No neberte to. Na panelu se znovu objevily "potřebné" ikony MS Edge a Windows Store (po převzetí notebooku jsem je odstraňoval jako první). Další den se při startu nainstalovalo 17 aktualizací MS Office s několika restarty systému a nakonec systém vyplyvl hlášku o potřebě restartovat PC kvůli dokončení velké aktualizace 1607.
Vzhledem k tomu, že Microsoft nedávno aktualizoval podmínky používání svých produktů, kde se píše, že základní a nejdůležitější součásti systému Windows 10 se nacházejí v cloudu, pak je s podivem, co se tak dlouho a proč aktualizuje. Rozdíl oproti Linuxu a jeho jednoduchému a rychlému způsobu aktualizací je opravdu zásadní. Kdo to nezažil, neuvěří.
A proto začínám tušit, že Microsoftu nejde o to nabízet zákazníkům co nejdokonalejší produkty, ale uživatelsky přívětivé a stále "něčím trpící" software, u kterého bláhový uživatel doufá, že s příští opravou / verzí to bude o kousek lepší. Prostě obchod s nadějí. Vynáší to rozhodně víc...