Dobré heslo - návod a generátor

Uživatelské účty chráněné přístupovým heslem jsou od vzniku výpočetní techniky společníky všech jejich uživatelů. A i když technologie využívající například biometrických znaků postupuje dopředu, hesla tu s námi ještě nějaký ten rok vydrží. V mnoha systémech je dvoufaktorová autentizace (jen uživatelské jméno a heslo) jedinou volbou k přihlášení, a proto je vhodné věnovat výběru a uchování hesla dostatek pozornosti. Nejednoduché a špatně získatelné heslo může odradit případné zájemce o Váš bankovní účet, e-mailovou schránku nebo identitu. Proto zde naleznete generátor hesel i několik rad a praktických odkazů.

Generátor hesla

Zde vygenerovaná hesla nikde nezaznamenáváme ani neukládáme. Volba nabízených hesel je zcela na Vašem uvážení, stejně tak jako zacházení s nimi. Nelíbí-li se Vám nabízená hesla, prostě jen zvolte jinou variantu, jiný počet nebo nechte generování proběhnout znovu.

Vyberte parametry pro generování hesla

znaků
 pouze písmena (i s diakritikou)  písmena i čísla (bez diakritiky)  písmena, čísla a nealfanumerické znaky
  napište 1 slovo s diakritikou

Tipy na tvorbu a uchování dobrého hesla

  • Volte si hesla dostatečně dlouhá a těžko uhodnutelná. Minimální délka hesla by v dnešní době měla být 8 znaků.
  • Vaše heslo by mělo obsahovat kromě malých a velkých písmen i různé nealfanumerické znaky (.,+-*%/\$!:?_ "#@&{}). Násobně se tak rozšíří počet možných kombinací k uhodnotí hesla.
  • Tím, jak roste výpočetní výkon, roste i snadnost prolomení hesla - dnešní stroje zvládají i miliony kombinací za sekundu, samotná délka a složitost hesla tedy jsou důležitým, ale ne rozhodujícím faktorem.
  • Při tvorbě hesla se vyhněte použití snadno či logicky uhodnutelných variant. I náhodný nudící se student, jestliže o vás ví bližší údaje, zkusí kombinace jména, příjmení, data narození...
  • Vyhněte se též použití běžných frází. Podívejte se na seznam nejčastějších hesel - takhle nápadití nebuďte, hesla si nejlépe generujte. K prolamování hesel existují různé slovníky, které běžné fráze obsahují a prolomení je tak dílem krátké chvíle.
  • Pokud si chcete zvolit vlastní heslo, používejte různé mimotechnické pomůcky: díváte-li se např. z okna na Žižkovskou věž, můžete mít heslo "Zizkovska-vez*1985", pro e-mailovou schránku na Seznamu můžete použít "Proc-to-Hesl0_neznam?" a jiné libůstky. Takhle slovníkové prolamovače hesel můžete přelstít, přizpůsobovat skripty originálním lidem a jejich podmínkám je příliš nákladné.
  • Mějte na paměti, že dobré heslo je jen jedna část úspěchu v ochraně soukromí. Důležité je i to, jak s heslem zacházíte (kde a v jaké podobě ho máte uloženo), pro co a v jaké aplikaci ho používáte (nedbá-li provozovatel na bezpečnost, sebelepší heslo Vám nepomůže), zda se přihlašujete stále jen ze svého počítače, jak dbáte na bezpečnost práce s počítači, tablety a mobily...
  • Heslo čas od času obměňujte. Měnit si ponožky je nepochybně záslužnější a střídat partner(k)y - alespoň v začátcích - zábavnější, ale je lepší, když to s heslem zvládnete sami, než Vás k tomu donutí někdo cizí.

Odkazy jinam

Bezpečné heslo (Wikipedia) | Test bezpečnosti hesla (Howsecureismypassword) | Jak vytvořit bezpečné heslo | Často používaná hesla