Bezpečnost PC

Počítačům většina lidí věnuje menší úsilí a méně času než mezilidským vztahům. Je to tak správně, přesto i v přístupu k počítačům a jejich programovému vybavení bychom měli zachovávat určitá pravidla a zásady, aby nám jednou neukrojili víc času, peněz, nervů a soukromí, než je únosné...

Při práci s počítači je vhodné vzít v úvahu několik faktických informací:

  • počítače jsou stroje navržené a vyrobené lidmi – proto nejsou chytřejší a dokonalejší než lidé a obsahují různé chyby a omezení
  • materiály a součástky, ze kterých jsou počítače vyrobeny, mají omezenou životnost. Často je životnost ještě zkrácena záměrem výrobce, použitím nekvalitních součástek nebo používáním (toto jediné můžete zcela ovlivnit).
  • výrobci hardwaru (vnitřku počítače) a softwaru (programového vybavení) spolu příliš nespolupracují. Výrobci softwaru a programátoři nemohou otestovat svůj program na všech typech zařízení Může se tak stát, že program nebo jeho funkce, které jdou bez problému na PC u Vašeho známého, nepůjdou na Vašem počítači.
  • Ne vždy je použití počítače nejefektivnější řešení. Mnoho funkcí, které dnes nabízejí výpočetní zařízení, zvládnete rychleji s tužkou a papírem nebo s dotazem na dobře informovanou osobu.
  • Počítače, tablety a mobily Vám nedělají nic naschvál. Budou pracovat stejně, pokud je pohladíte i pokud se nad nimi budete čtvrthodinu vztekat. Můžete změnit jen svůj přístup. Chyba totiž bývá nejčastěji mezi monitorem a židlí...
  • Počítače nebo programy nejsou ani dobré ani zlé. Jsou pouhými nástroji. Existují ale zlí lidé, kteří umí využívat počítačů, programů nebo Vaší důvěřivosti ke špehování, krádežím, falešným obviněním, konkurenčnímu boji, manipulacím a dalším „zákeřnostem“.


K tomu, aby Vám výpočetní technika vydržela co možná nejdéle, je důležité respektovat zásady bezpečnosti. Pokud Vám něco nefunguje, jak má, obraťte se na servis. Nedůvěřujte všemu, co naleznete na internetu a při pohybu zde zachovávejte bezpečnostní pravidla. A především - nezapomínejte zabezpečit a zálohovat svá data, která do počítačů, tabletů a mobilů ukládáte.