Slovníček pojmů

Programy a operační systémy

Linux – Linux (též GNU/Linux) je svobodný operační systém založený na principech unixových systémů. Díky licencím je možné ho volně používat, instalovat na libovolné množství počítačů i dále upravovat. Za vývojem Linuxu stojí finský programátor Linus Torvalds, již mnoho let vývoj linuxového jádra zastřešuje organizace, kde jsou zastoupeny jedny z nejvýznamnějších technologických firem světa. Je šířen ve formě tzv. distribucí (linuxové jádro + sada aplikačních rozhraní a programů). Linuxové distribuce jsou velmi různorodé, neboť Linux umožňuje svou flexibilitou nasazení v mnoha různých případech (od počítačů přes mobilní zařízení, GPS, videorekordéry, palubní počítače aut aj.). V oblasti PC najdete nejčastěji distribuce pro servery (RedHat, CentOS, SUSE, Debian), desktopy (pracovní stanice; Ubuntu, Fedora, OpenSUSE...) nebo jako live distribuce pro různé servisní zásahy (záchrana PC, SystemRescueCD apod.) Linux je svou podstatou velmi bezpečný a umožňuje uživateli maximální možnou svobodu ve výběru softwaru, nastavení, vzhledu, funkcionalitě aj. Inovace v GNU/Linux softwaru jsou dnes tahounem ve stagnujícím PC prostředí, mnoho novinek z něj následně kopírují Mac a Windows. Na druhou stranu je různorodost Linuxu důvodem k jeho velké roztříštěnosti i různorodé kvalitě.

Dnes Linux dosahuje největšího rozšíření na serverech (kolem 83%, rok 2013), na domácích počítačích se šíří pomalu, ale i zde jeho podíl roste (2-10%, 2014, dle země), prosazuje se i na poli mobilních OS (MaeMo, Tizen, Miro). Na linuxovém jádře je postaven systém Android, dnes nejrozšířenější systém pro mobilní telefony a tablety.

Mac OS (OS X) – Mac OS je operační systém používaný na počítačích Macintosh firmy Apple. Počítače Macintosh byly založeny na platformě Power PC, s odlišnou architekturou procesoru, takže nebyly kompatibilní s PC firmy IBM. Apple si vždy zakládal na preciznosti a vizuální dokonalosti, do čehož zapadl i koncept Mac OS, vše ale bylo vykoupeno vysokou cenou, která bránila většímu rozšíření těchto počítačů mezi lidi. Operační systém Mac OS postupem času přestal dostačovat nárokům nových technologií a tak firma Apple hledala náhradu. Nakonec pro svůj nový systém, původně pojmenovaný Mac OS X, našla řešení v unixu FreeBSD a NeXTSTEPu, ke kterému vytvořila vlastní grafické rozhraní a další „ekosystém“. Od roku 2012 je systém nazýván pouze OS X.

Od roku 2006 je možné na počítačích Macintosh spustit MS Windows (přechod na procesory Intel x86), Apple ale neumožňuje spuštění OS X na jiných osobních počítačích než vyrobených pod značkou Apple.

MS Windows – operační systém firmy Microsoft. Chytrou obchodní politikou, spoluprací s tehdejším leadrem trhu osobních počítačů IBM, jakož i úpravou převzatých programů dokázala firma prorazit nejprve se svým systémem MS-DOS. V roce 1984 pak předvedla grafickou nástavbu nad DOSEm, tzv. Windows(=okna, koncept vznikl ze spolupráce Microsoftu s IBM na jeho OS/2). Windows se díky velkému rozšíření PC a postupnému zkvalitňování funkcí staly respektovanou značkou a později i standardem. Zvláště systém Windows 95, který předvedl koncepci grafického rozhraní s velkou ergonomikou, se zasloužil o vytlačení konkurenčních systémů a platforem (Power PC/MAC OS) a velké rozšíření osobních počítačů mezi lidmi. Během devadesátých let 20. století se Windows staly standardem pro osobní počítače a ovládly drtivou většinu trhu s operačními systémy pro ně. Byly symbolem jednoduchosti, ale také chybovosti a roztomile nepředvídatelného chování, které musel každý mít, i za cenu pirátských kopií...

Vůbec nejúspěšnější verzí Windows byly Windows XP z roku 2001, které až do roku 2009 převládaly na většině počítačů. V posledních letech Microsoft se svými novinkami spíše tápe, inovativní změny přebírá z konkurenčních systémů a zatím se mu nepodařilo prosadit se na poli mobilních zařízení, i přes masivní finanční investice.

UNIX – Unix je nejstarší typ operačního systému, který dodnes slouží k ovládání různých počítačů. První UNIX vznikl pod americkou firmou AT&T v roce 1969. Takřka všechny operační systémy příštích let se UNIXem nějakým způsobem inspirovaly. Systém založený na UNIXu je charakteristický jednoduchostí, je víceúlohový, víceuživatelský, hierarchický a snadno konfigurovatelný.

Unixové systémy se vývojem v čase staly buď komerčními (proprietárními, omezenými licencí i použitím, např. Solaris, HP-UIX, AIX) nebo svobodnými (BSD systémy, za nimiž stojí vývoj na univerzitě v Berkeley a nyní nadace Open Software Fundation). Vývoj kolem Unixu byl velmi bouřlivý a provázený mnoha soudními spory, což nepochybně uškodilo rozšíření unixových systémů. Dnes se unixové systém používají nejčastěji na serverech a u speciálních počítačů (distribuované výpočty, vědecké stanice), z Unixu vzešlý OS X firmy Apple má pak nezanedbatelný podíl na trhu s osobními počítači.

Desktopové prostředí

  • Aero – grafické uživatelské rozhraní systému MS Windows, které se objevilo spolu s verzi Windows Vista. Je graficky akcelerované a do Windows přineslo efekty již fungující na jiných systémech, které se do té doby musely řešit různými doplňky a programy třetích stran.
  • Aqua – grafické uživatelské rozhraní systému OS X, vyvíjené od roku 2000. Je plně akcelerované, na svou dobu bylo nejmodernějším grafickým prostředím. Charakteristické je horním panelem a spodním zoomovatelným spouštěčem aplikací.
  • GNOME – grafické uživatelské prostředí pro unixové systémy, nejčastěji používané na Linuxu. Je postavené nad knihovnami GTK+, vyvíjené původně pro grafický editor GIMP. GNOME se volně inspiruje rozhraním Aqua z OS X a klade důraz na jednoduchost a intuitivní ovládání před rozmanitostí nastavení. Verze 3.0 v roce 2008 přišla s revolučním konceptem GNOME Shell a odlišným způsobem ovládání.
  • KDE – též KDE SC je desktopové prostředí pro unixové systémy. První verze vyšla v roce 1997 a byla reakcí na roztříštěnost grafických prostředí pro Linux a UNIX. KDE je založeno na multiplatformní knihovně Qt (původně nesvobodná licence, od r. 2000 GPL). Je charakteristické vysokou mírou přizpůsobitelnosti, sadou jednolitých a mnohdy propracovaných aplikací, ovládání je v mnoha prvcích podobné jako u GUI MS Windows.
  • Modern UI (Metro) – uživatelské rozhraní systému Windows, které Microsoft použil pro systémy verze 8 a 8.1 Koncept dlaždic a zaměření na obsah a typografii vyšel z ovládání pro mobilní telefony. Rozhraní mělo pomoci setřít hranice mezi desktopovým počítačem a různými mobilními zařízeními. Přes svou relativní jednoduchost, nebylo pro počítače a notebooky bez dotykové obrazovky příliš praktické a uživateli bylo jednoznačně odmítnuto.
  • Unity – grafické uživatelské rozhraní se kterým přišla v roce 2010 firma Canonical a udělala z něj výchozí prostředí Ubuntu Linuxu. Má moderní prvky a jednoduché ovládání, mezi uživateli Linuxu si ale nenašlo přílišnou popularitu. Je postavené nad knihovnami GTK, ale kvůli propojení desktopových a mobilních verzí Ubuntu mělo být do roku 2016 portováno na Qt.

GUI – grafické uživatelské rozhraní. Může mít podobu desktopového prostředí nebo jen grafického ovládání určitého programu.

Live distribuce – operační systém na bázi některé z distribucí Linuxu spustitelný z CD nebo USB disku / ext. harddisku. Nevyžadují tak instalaci a jsou vhodné pro vyzkoušení, různé servisní zásahy, záchranná CD aj.

Open source – neboli „otevřený zdroj“ označuje software s otevřeným zdrojovým kódem. Znamená to, že k jakémukoliv open source software je k dispozici též jeho „programátorský zápis“, princip jak funguje, v některém z programovacích jazyků. Člověk, který daný programovací jazyk ovládá, je tak schopný činnost programu pochopit, opravit chyby nebo vylepšit jeho funkčnost. Zdrojový kód bývá dostupný pod některou ze svobodných licencí, které definují, jak je s ním možné nakládat. Výhodou open source software je to, že je takřka pod veřejnou kontrolou. Nikdo do něj nemůže přidat např. špehovací algoritmus, aniž by to bylo snadno zjistitelné, případně je možné opravit chyby či upravit funkčnost programu pro své potřeby, aniž by bylo potřeba čekat na zásah výrobce software. Open source software nedává plnou záruku bezpečnosti nebo funkčnosti, dává ale svobodu volby a schopnost vidět výrobci pod ruku, jako např. u tak dnes populárních potravin z farmářských trhů (od místních pěstitelů a výrobců).

Proprietární licence – restriktivní licence k programům, které většinou uživateli zakazují používat ho ve více kopiích na více počítačích, úpravu programu nebo zkoumání jeho chování aj. Součástí těchto licencí bývají často pasáže i odporující národnímu právu nebo souhlas s použitím osobních údajů/dat z programu. Rozdíl mezi proprietární a svobodnou licencí by se dal přirovnat ke koupi domu. U svobodné licence koupíte nebo získáte dům a co s ním dále uděláte, je jen na Vás. U proprietární licence dostanete nebo koupíte dům, ten ale dál zůstává ve vlastnictví prodejce a vy se v něm můžete chovat jen přesně vymezenými způsoby. Propirietární licence se nevyskytují jen u placených programů, ale také u tzv. freeware.

Proprietární software – pojem označuje programy s uzavřeným zdrojovým kódem, které jsou uživateli distribuovány jen jako binární balíky. Veškeré úpravy, změny funkčnosti nebo kontrola bezpečnosti je tak v rukou pouze výrobce programu, na jehož libovůli jsou uživatelé závislí.

Souborový systém – systém zápisu a ukládání dat na diskové úložiště nebo paměťové médium. Souborových systémů je velké množství a bývají distribuovány s operačními systémy (které jejich zápis provádí). Všechna média jsou také od výrobce/distributora předformátována určitým souborovým systémem. Mezi nejznámější souborové systémy patří NTFS, FAT32 (Windows), EXT4, BTRFS, XFS (Linux, Unix) a HPFS (Mac/OS X). Mimo Windows umějí ostatní operační systémy pracovat i s jiným systémem souborů, než jsou jejich „vlastní“.

 

Počítačová bezpečnost

Botnet

DoS útok (Denial-of-service)

Firewall

Hacker

Malware

Spyware

Trojský kůň

Rootkit

Virus

Phishing

Spam

SSH

SSL

XSS

 

Licence

Adware – program dodávaný s nějakým nepříjemným reklamním prvkem. Adware programy mohou být zdarma nebo se slevou, což je zajištěno právě reklamou. Nejčastěji bývá dostupná i totožná verze bez reklamy, za kterou je nutné výrobci zaplatit.

Creative Commons – též známé pod zkratkou CC, druh licence určený pro duševní vlastnictví, nejčastěji texty... (doplnit)

Demoverze – komerční software, který je zdarma dostupný k vyzkoušení a je zároveň omezen v několika směrech (např. funguje jen několik dnů od instalace, neumožňuje uložit projekty a soubory, vkládání reklamních značek do výstupu software...)

EULA – End User License Agreement, akt uzavření smlouvy s koncovým uživatelem. Mívá zpravidla podobu smluvního ujednání při instalaci (nebo stažení) softwaru, kterou musíte potvrdit, aby instalace/stažení mohli pokračovat.

Freeware – software uzavřeného typu, jehož používání je zdarma pro všechny nebo pro některé uživatele (typicky pro domácí a nekomerční použití). Autor si zde ponechává práva na program, nedovoluje ho zkoumat, upravovat a často vyžaduje k bezplatnému používání registraci nebo omezuje způsoby distribuce. Mnozí autoři programů své výtvory nejprve šíří jako freeware a když má program úspěch a širokou základnu uživatelů, zpoplatní ho.

GPL - všeobecná veřejná licence GNU, je licenční smlouvou ke svobodnému software, původně napsaná Richardem Stallmanem pro projekt GNU. Licence vyžaduje, aby odvozený software byl dostupný pod stejnou licencí a tedy i s otevřeným zdrojovým kódem. „Každý nabyvatel licence, který akceptuje její podmínky, získává právo modifikovat dílo, kopírovat ho a dál rozšiřovat toto dílo i jakoukoli odvozenou verzi. Nabyvatel licence může provádět tuto službu za úplatu či zdarma.“ (zdroj: Wikipedie) Od r. 1989 vznikly tři verze a několik dalších odvozených licencí.

Public domain – volné dílo (program, text, umění, fotografie), které není chráněno autorským právem. Nejčastějším důvodem je zřeknutí se autora svých práv na dílo nebo uplynutí dostatečné doby od jeho smrti (po které zanikají autorská práva, v EU nyní 70 let). Dílo je možné volně používat, pouze si nikdo nesmí dělat nárok na autorství nebo vlastnictví, využitím se nesmí snižovat hodnota díla a měl by být uveden autor.

Shareware – software s uzavřenou licencí, který je možné volně šířit a který je uživatelům poskytován na vyzkoušení zdarma s určitými omezeními. Nejčastějším omezením je doba zkoušení (specifikována v licenční smlouvě, po jejím uplynutí by měl uživatel za program zaplatit), dále omezení funkčnosti nebo omezení uživatelského komfortu.

Warez – slangový výraz pro software nebo umělecká díla, která jsou v rozporu s licencemi a zákony nelegálně šířena a sdílena. „Podle druhu bývá někdy warez rozdělován na gamez (počítačové hry), appz (aplikace), crackz (cracky) a také moviez (filmy).“ (zdroj: Wikipedie) Warez se dnes šíří takřka výhradně přes internet.
 

Obecné pojmy

BFU – v počítačovém slangu označení pro neznalého a nezkušeného uživatele, do češtiny se expresivní anglický výraz lehce eufemisticky překládá jako „běžný Franta uživatel“.

Blog – webový zápisník, typ příspěvků o všem a o ničem, který se stal velmi populární kolem před rokem 2010. Své zápisníky, kde v krátkých příspěvcích komentují svůj život, sport, politiku nebo aktuální společenské události má dnes mnoho významných i bezvýznamných celebrit, s rozmachem Facebooku však význam blogů a "blogísků" postupně upadá.

Doména – jméno jednoznačně identifikující počítač nebo síť v internetu. Doménové jméno je tvořeno několika částmi oddělenými tečkami, každá část má jiný obecný rozsah, označovaný jako řád: domena_3_řádu.doména_2_řádu.doména_1_řádu (např. software.nadobzor.cz). Domény spravují a prodávají národní správci ( nás CZ.NIC z.s.p.o.), nejednodušší je však pořídit si doménu spolu s hostingem.

FAQ – zkratka anglického „frequently asked questions“ neboli často kladené otázky. Na webech se většinou jedná o stránku nebo sekci s přehledem nejčastěji kladených otázek a odpovědí na ně.

Geek – slangový výraz pro počítačového odborníka, zahleděného do svého oboru/tématu.

IP adresa – jedinečné číslo, které identifikuje počítač nebo zařízení v síti, která používá IP protokol. Verze adres IPv4 (např. 10.0.0.138) je sice nejčastěji používaná, nicméně vzhledem k množství zařízení a vyčerpání kapacity je nahrazována protokolem IPv6 používajícím jiný typ zápisu (např. 2001:db8:0:1234:0:567:8:1.)

OCR – zkratka pro optické rozpoznávání znaků. OCR programy umožňují naskenovaný text (obrázek) převést do běžné upravitelné podoby.

Internetový prohlížeč – program starající se o zobrazení webových stránek a dalších zákoutí internetu. Dnes se jedná o velmi komplexní programy s mnoha funkcemi. Mezi nejznámější patří Mozilla Firefox, Google Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari; existují ale i mnohé další, které nejsou tak náročné na zdroje počítačů.

RAID – zkratka z anglického výrazu pro vícenásobné pole nezávislých disků. Používá se jako metoda ukládání a zabezpečení dat proti selhání pevných disků – data se v jeden okamžik ukládají na několik fyzických zařízení, čímž se snižuje možnost jejich ztráty.

RTFM – slangový výraz, kterým zkušenější uživatel upozorňuje dotazujícího se, aby si „konečně přečetl ten manuál“.

Virtualizace – soubor technik, které umožňují přistupovat v počítači/serveru k jeho dostupným zdrojům jinak, než fyzicky existují. Virtualizace může být hardwarová – např. na jednom fyzickém serveru může běžet několik virtuálních, které se dělí o jeho výkon (rychlost a vlákna procesoru, paměť, místo na disku...) nebo softwarová – lze např. v rámci jednoho operačního systému provozovat jiný (Windows na Linuxu aj.)

Webhosting – pronájem prostoru a výpočetních zdrojů pro webové stránky na cizím serveru.

Wiki – označuje druh webů, které uživateli umožňují přidávat a měnit stávající obsah. Nejčastěji se takové weby využívají pro různé návody, manuály nebo encyklopedie. Postupem času došlo k přenesení významu a dnes se za wiki označuje software, který umožňuje takový web vytvářet. Nejznámějším představitelem wiki-webu je Wikipedie.