Redakční systémy

Co je redakční systém

Redakční sytém, nebo též systém pro správu obsahu (Content Management System, CMS) je program, sloužící pro rychlou a komplexní správu internetových stránek. Díky redakčnímu systému můžete oddělit správu a přidávání obsahu od technické a vzhledové stránky, můžete se tak primárně soustředit na obsahovou náplň, aniž byste znali jazyk HTML. Redakční systémy zároveň bývají velmi komplexní programy, které řeší různé technické záležitosti, od způsobu ukládání textů a obrázků po zabezpečení, takže vytváření webů je s nimi relativně velmi rychlé.

"Díky tomu přestává platit to, že se o internetové stránky musí starat osoba s rozsáhlými znalostmi programování. Při používání CMS tvoří obsah stránek editoři, kteří nemusí vědět vůbec nic o tom, jak se webové stránky vytváří. To samozřejmě velmi snižuje náklady na provoz webových stránek, ať už se jedná o osobní stránky, reklamní weby nebo rozsáhlé komunitní portály. Pro celkovou správu webových stránek stačí jen klasický internetový prohlížeč. Díky tomu lze provádět správu webu z jakéhokoli počítače, který má přístup k internetu. Web tak může být neustále udržovaný a aktualizovaný." (zdroj: Wikipedie)

Proč a kdy je vhodné redakční systém použít?

Jak už bylo řečeno výše, redakční systém odděluje správu obsahu od technické a vizuální stránky, hodí se tedy takřka vždy tam, kde potřebujete stránky sami upravovat a doplňovat. Instalaci redakčního systému, jeho nastavení a výrobu vzhledu si zadáte, samotný obsah si pak kdykoliv můžete doplňovat, rozšiřovat a upravovat sami.

  • Potřebujete-li krátkou prezentaci - vizitku - kterou nehodláte v horizontu několika let měnit, použijte statické HTML stránky.
  • Potřebujete-li pouze osobní blog a nechte-li se zabývat vzhledem a technickou stránkou, případně chcete-li mít osobní stránky, na jejichž renomé Vám zase tolik nesejde, použijte některou z on-line služeb (Blogger, thumblr., Webnode)
  • ve všech ostatních případech je vhodné použít pro web redakční systém.

Nevíte si rady jakou platformu použít a jak by měl web sloužit? Nebojte se nezávazně zeptat. Součástí úvodní konzultace při přípravě webu je vždy analýza potřeb, při níž najdeme nejvhodnější řešení.

 

Používané redakční systémy

Pracuji s redakčními systémy Drupal, Wordpress a Get Simple CMS. Všechny tyto redakční systémy jsou s otevřeným zdrojovým kódem, postavené na stabilní a prověřené platformě php + mysql/pgsql/xml. Vhodný redakční systém vybírám dle náročnosti a rozsahu projektu. Všechny redakční systémy jsou v češtině, nepřeložené části (moduly) pro uživatele většinou překládám.


Drupal logoDrupal

Drupal je populární systém pro správu obsahu (CMS), který se vyznačuje vysokou stabilitou, bezpečností a rozšiřitelností. Používá se především pro náročnější webové projekty, kde díky své flexibilitě umožňuje vytvářet rychle a kvalitně stránky, články, fotogalerie a jiné druhy obsahu a integrovat je s dalšími službami. Snadná rozšiřitelnost pomocí modulů umožňují jeho nasazení pro weby obcí, neziskových organizací, velkých firem, redakční portály, e-shopy aj. Na Drupalu je postaven i web Bílého domu, Intelu, Mensy a dalších významných institucí po celém světě, v ČR např.  IT Biz, Hnutí Duha, 100+1...

oficiální stránky: drupal.org

Wordpress logoWordpress

Wordpress je nejpopulárnější systém pro správu obsahu na světě. Vzhledem ke svému jednoduchému ovládání a vnitřní struktuře je vhodný zejména na jednodušší projekty, blogy, osobní weby, případně pro on-line časopisy a redakční portály, kde umožňuje zachovat vysokou rychlost i produktivitu práce. Je rozšiřitelný mnoha pluginy, umožňuje tak i provoz videoportálů, e-shopů nebo sociálních platforem. Pohání např.: The New York Times, Vogue, Network Solutions, McAfee, v ČR Linuxexpres.cz aj.

oficiální stránky: wordpress.org

Get simple logoGet Simple

Jednoduchý redakční systém, který vyniká při tvorbě menších webů, osobních a firemních stránek. Zatímco při využití výše uvedených komplexních redakčních systémů by byla větší část jejich možností nevyužita, Get Simple nabízí přesně to, co je pro takovou situaci potřeba. Rychlý, rozšiřitelný, nepotřebuje pro svůj běh databázi.

oficiální stránky: get-simple.info