Příspěvky

Nefunkční Letecká pošta

Tak jsem nedávno potřeboval odeslat do KRNAPu balík velkoformátových fotografií a kvůli velikosti jsem to dělal přes on-line službu. Uschovna.cz byla v té době bohužel beznadějně přetížená, nahrát 70 MB balík dle ukazatele mělo trvat víc jak hodinu. Takže jsem zkusil Leteckou poštu.

Důležitá informace - fotky jsem poslal zabalené ve formátu 7-ZIP, tedy s koncovkou 7z (pro ty méně se orientující). Druhý den ráno mi píše člověk, se kterým jsem byl v kontaktu, že soubor není možné stáhnout, tváří se jako pdf. Měl jsem chuť napsat citový výlev o jednostranně zaměřených ajťácích na správě parku, neschopných zajistit otevření a zpracování širšího spektra různých typů souborů. Ale před odesláním jsem ještě raději vyzkoušel poslat jiný 7zip skrze Leteckou poštu. A ouha - chyba je zde! Tato služba ho při umožnění downloadu zobrazí jako "pdf.7z" a není možné odkaz stáhnout, neb se kliknutím zacykluje v stále menších a menších rámcích. Obdivuhodně naprogramováno... :-)

Tak jsem vyzkoušel i další typy souborů - neporadí s archivy TAR (.tar), GZIP (.gz, tar.gz), o XZ a LZMA kompresi ani nemluvě, soubory ODF (.odt, .ods, .odg, .odp), kupodivu ani s OOXML (zkoušeno .xlsx), hudbou a videem ve formátu vorbis a theora... To už bylo trochu podezřelé, nahrál jsem tedy soubor s koncovkou jpeg a hle - sice ho správně rozpozná a okomentuje, ale není schopná ho nabídnout ke stažení (opět zacyklení). Protože nedokáže nabídnout stažení ani u běžných typů souborů, je možné označit službu "Letecka posta" ke konci listopadu 2014 jako nefunkční. Odzkoušeno na dvou prohlížečích (Chromium, Firefox) na Linuxu. Na vyzkoušení na 'jediném správném prohlížeči' a 'jediné správné platformě' asi nebudu mít nervy ani čas...

Závěr: Letecké poště i reklamou a přetížením sužované Uschovne.cz se raději vyhněte. Z podobných českých služeb je v současné době možné využít jen "Uloz.to" (vřele doporučuji, nezapomeňte si uschovat kód pro smazání souboru, tady se maže automaticky v hódně dlouhých intervalech, nebo použijte zatržítko Omezit stahování)  a "Depo" (depo.bluetone.cz; max 100 MB, smazání za týden). Též funkční eDisk je bez poplatku a registrace nepoužitelný.